Home » Artikel

Quick links: Springe zum Inhaltsbereich der Seite, Springe zur Seitennavigation, Springe zur Suche.

flag-german flag-albanian

Artikel Übersicht


Bac u kry- Jo bac nuk u kry, pritni çfarë do bëjm më Serbi

Më harta po luajm si tepër apo të pakten po ndjellim keq. Këtë hartë këtu, nuk ta duron syri e lere më zëmra. Si kritikë ,,i keq“ që jam po e barti edhe vet për ta shtuar edhe një gabim ngase Kosova u bë depo e gabimeve.

Mos harroni puna e kufirit nuk është kry, të presim dhe kujdesë çfarë do bëjm më Serbi. Më Malin e Zi gjoja pastruan nenshkrime faqezi por jo, Kosova prap do të jetë aty.

Luzern 22.03.2018
Xun Çetta

Xun Çetta : Mustaf Lajqin sapo e lexova se pelqeva e as komentova, hartën në pjatë dje e kujtova, zhgenjime të mëdha e pa u permbajtur shumë lexova, detyrimisht postimin timë e lëshova .

https://www.facebook.com/mustaf.lajqi.9/posts/2061672704077428

 

 

Takim i rastit por më leverdi të ndersjell më z. Abdullah Prapashtica

( Fillimisht lexues/e të ndertuar/a ju thëm se, ky shkrim nuk është për ata-ato të cilët-cilat, nuk hulumtojn, nuk kuptojn e as ndihmojn aq më perkushtim për zbardhjën e realiteteve dhe ndryshimit te situatës në vendin tonë ) 

Siq shihët në foton e shkrepur ditën e varrimit të ndjerit Agron Bajrami në Aarau të Zvicrës, foto të cilën qellimisht mes shumë tjrash e publikova po atë ditë varrimi për ti pritur peshperitjet më pas ashtu siq i percjelli ato varësisht ku kam shtrirjen time.

më shumë...

Dy të mbjella 2015 të cilat nuk po i korrim sot 2018 ! Hera tjera KUJDESE çfarë

 

1-

Çfarë nuk bënë politika, atë e bëjn qytetarët dhe media e ndërgjegjshme

Luzern 16.03.2015
Xun Çetta

info-cetta:

http://info-cetta.com/modules.php?name=News&file=article&sid=625

Facebook:

https://www.facebook.com/xcetta/posts/943698778983586

2-

Xun Çetta facebook 20. Märs 2015

Debat publik: Si e shoh dhe vlerësoj Gjykatën Speciale mbi vendin tonë

Prishtinë 20.03.2015
Xun Çetta

info-cetta:

http://info-cetta.com/modules.php?name=News&file=article&sid=628

Facebook :

https://www.facebook.com/xcetta/posts/946206185399512


Facebook-u mi perkujton sot, 20.03.2018 aktuale sot

Xun Çetta

Xun Çetta : Këto komente Rugovas si shqetsime ishin publike gjatë tërë ditën sa po mbahej seanca :Link lidhja:

Link lidhja:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1793799617595013&set=a.1375304529444526.1073741827.100008949750149&type=3&hc_location=ufi

 

Ndryshime dhe emrime pa zhurmë në FSK, ndryshe nga po ndodh në politikë

Fillimisht e falenderoj Radio Fontanën e cila na ofroj kënaqësinë që ti shohim më për së afermi ndryshimet graduale por më sukses në FSK. Pam sukseset e mëdha por edhe ndonjë lëshim minor gjatë kohës sa po shikojm këtë VIDEO të kësajë ceremonie të pranim dorëzimit të detyrave brenda eprorëve në FSK.

më shumë...

Revolucioni dhe betejat e tij të cilat nuk po menaxhohën drejt e si duhët

Ka dekada të tëra që kur terminologjia revolucion për fat të keq jo se është zbutur por ka degraduar deri në iritim të botës demokratike. Nuk ka ndodhur ky evolim pse nuk janë trajtuar si duhët revolucionet por pse nuk janë menaxhuar sa dhe si duhët fitorët.

 

më shumë...

Prap demarkacioni shqetsim i qytetarëve në vend se i politikanve

Kërkesa në mesazhin tim privat ku më shkruan, Publiko dhe Shpërndajeni:

APEL PUBLIK DREJTUR GRUPIT PARLAMENTAR TË DEPUTETËVE TË LDK-së..!!! 

Të nderuar deputet të LDK-së, Ne, banorët, pronarët, qytetarët, intelektualët, punëtorët, burra e gra, pleq dhe të rinj, atdhetarë e patriotë, veteranë e ish luftëtarë, familjarë dhe jetimë të dëshmorëve të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës nga treva e Rugovës, e Podgurit dhe e Deçanit me rrethinë, po iu drejtohemi me këtë; THIRRJE-KËRKESË:

më shumë...

Sot ditë e rëndë për ne shqiptarët këtu në Zvicër

 

Sot ditë zije për gjithë artdashësit e kulturës e në veqanti Mergatës Shqiptare. Ky mengjes i hershëm ashtu siq ne jemi të vrar në shpirt edhe koha këtu në Zvicër qenka mrrolur dhe paska mbuluar qiellin në të zi. Tani në këtë mengjes të hershëm si rrallëherë, kokë ulur e i rënë për toke, po marr rrugë për të ja dhënë lamtumirën e fundit Mikut tonë, shpirtit të kulturës, atdhetarit tani të ndjer Agron Bajrami varrimi i të cilit bëhët sot.

PS.

Vazhdim,  pas kthimit nga një ceremoni madheshtore edhe pse e varrimit të trupit fizik të Agronit, kjo kulmoj si një ditë e madhe ngushlimi për gjithë ne pjesëmarrës aty,  gjë kjo e cila fillimisht reflektoj tek familja e ngusht e Agronit të cilët i gjetëm dhe i lam të fort e të qendrueshëm si rrallë herë më ne, në këso ditë varrimesh.

Kjo ditë filloj më re të ngritura e shi por pas pak orësh u hap qielli dhe pjesërisht doli dielli për të na bërë më të ngushllueshëm dhe më të qetë si të pranishëm ku u takuam gjithë nga gjitha anët nga kishim ardhur. Po, na u hap qielli dhe doli dielli ashtu siq do e deshironte shpirti i Agronit.

Pas homazheve, të pranishmit e kësajë ceremonije takuan njëritjetrin, rrefyen kujtim nga Agroni, mund ti degjoje telefonata nga tjerët duke kërkuar falje dhe shprehur keqardhje ata të cilët per shkak pune si ditë jave nuk kan mundur të jen prezent. Pat edhe nga ata prezent të cilët shprehen keqardhje pse nuk kanë berë ballë ta vizitojn në spital etj.

Pas përmbylljës së fjalës së mbajtur para arkivolit lexuar nga z. Ibish Neziri, të pranishmit filluan e rreshtiohen për tu pershendetur më familjën e Agronit e cila doli sikur po na ngushllojn ata ne e jo ne ata.

Ajo që më la pershtypje, krejt në fund, aty në dalje nuk munguan fjalët e traditës çfarë janë tek ne :

,,Jo nuk po ta japi dorën por dola te të thëm që, ti më këta burra të ndalësh në drekë mu këtu afër, ja ku është Restoranti, unë për shpirtin e Agronit do doja ti ndali disa nga larg e tu japi një kafshatë bukë siq jan traditat tek ne“ kështu i prer më tha i nderuari z. jo Bajram por Adem Osmanaj. ( Ishte një lëshim ky te cilin e kam bërë dhe kam dalë me ec Malit.dhe me pas nje miku im më lajmeron ne telefon për leshimin. Ademit i kërkoj falje ).

E di, kjo është hera e dytë që kur nuk po mund të ndalëm, tani për drekë e njëhere ndoshta muaj më parë nuk munda të ndalëm për darkë mik i nderuar Adem. Për këtë rast pse nuk mund te ndalëm, po ndihem shumë keq por shpresoj te me kuptosh dhe lirosh. Humbem kohë derisa e binda dhe më liroj.

Ishin këto vetëm pjesë rrefimi nga kjo ceremoni tradicionalisht Shqiptare edhe pse më dhimbje, varrimi u bë këtu në Zvicër.

Agronit i qoftë i leht dheu i këtij shteti ku veproj e më vonë, eshtrat e tij pushofshin në tokën për të cilën bëri aq shumë .

LAVDI.

Më shumë foto në Facebook:

https://www.facebook.com/xcetta/posts/1808944659125656?pnref=story

Luzern 16.03.2018

Xun Çetta

më shumë...

Vet jam lodhur a Webmasteri i info cetta ka filluar me u plak, çka tani ?

 

Qenka e rëndë por e natyrshme dhe shpresoj e kalueshme. Vet jam lodhur, Webmasteri i info-cetta ka filluar me u plak, fëmia tani të rritur e bërë burra nuk duan të merren më këtë profesion as si hobi, gratë po na thojn e kemi ditur se po psheshni më shumë sesa mund ta hani !

Shpalli konkurs për Webmaster i cili na kursen pak kohë dhe na shpeton nga presioni i grave.

më shumë...

1405 Artikel (176 Faqe, 8 Artikel pro Seite)